ВІДДІЛ КУЛЬТУРИ

Старосамбірської РДА

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 http://www.president.gov.ua/

Йдемо на сповідь до тебе, Тарасе!

«Кожному з нас дана

благодать в міру

христового дару»

     Ап. Павло «Послання»

 

            Саме таку назву мав літературно-мистецький захід, проведений в селищі Нижанковичі 14 листопада в честь 200-ліття від Дня народження Тараса Григоровича Шевченка.

         Тим чудовим вшануванням було започатковано районне дійство – літературно-мистецький марафон, який пройде у всіх населених пунктах району, де встановлені пам'ятники або знаки в честь Великого Кобзаря. А таких сіл, селищ і міст є сім, зокрема: Нижанковичі, Міженець, Хирів, Сусідовичі, Надиби, Воля, Старий Самбір. Ініціаторами дійства є відділ культури та управління освіти, молоді та спорту районної державної адміністрації, їх радо підтримала районна влада в особі двох голові – Володимира Цегенька та Ореста Бонка, також дали згоду і долучилися місцева влада вказаних населених пунктів, батьківська громадськість, педагоги, працівники культури, молодь, діти та учні. Урочистості в Старосамбірському районі в честь 200-ліття Шевченка повним ходом вже проходять в кожній школі, бібліотеках, дошкільних навчальних закладах, професійних ліцеях. Цій даті присвячують свої творчі звіти Народні колективи, хорові капели, активну участь в них приймають і люди поважні в літах, і діточки, учні та майбутні робітники.

         Господь Бог дав кожному народові знакові постаті, котрі були, є і будуть його зорею, гордістю.

         Українському народу Господь подарував Тараса Григоровича Шевченка на коротку мить життя – тільки 47 років! Але він для нас став Велетнем Духу, українським Мойсеєм, Пророком, Батьком, Кобзарем.

         Шевченко для кожного з нас означає багато!

         В нас деколи побутує ілюзія, що ми все про нього знаємо! Але це не так, Шевченко – невичерпний і нескінченний!

         Уже 200 літ йде його хода і ніколи не припиниться! Шевченкові дати життя і смерті стоять поруч: 9 березня – це народження, а 10 березня – це не смерть – це безсмертя!

         Саме такі думки прозвучали під час святкового заходу в Нижанковичах. До речі цей захід, присвячений Кобзареві, як ніколи за останні 200 років об'єднав селище в єдину потужну громаду – національно-свідому й патріотичну, яка розуміла, що їм довірено величну справу тут на Заході-краєчку України, стати першими у святкуванні 200-ліття Кобзаря, вказавши тим, що тут символічно в дусі подій часу біля кордонів Європейського Союзу починається Україна!

         Захід відкрився словами учнів-читців, які запросили до слова заступника голови райдержадміністрації З.Кутельмаха, який після свого виступу оголосив святкове дійство розпочатим. Прозвучав гімн «Ще не вмерла Україна» у виконанні всіх учасників заходу. Потім панахиду за упокій душі Великого Кобзаря відправили отець Йосип, настоятель храму УГКЦ Св. Йосафати. Далі звучав духовний гімн України «Боже Великий Єдиний» і слова-вітання духовний отців. Ведучі запрошують до покладання квітів до пам'ятника Шевченка представників районної влади, селищної ради, громадських та державних установ і організацій, делегації семи населених пунктів, також покладали квіти до підніжжя пам'ятнику Кобзареві.

А далі звучали твори Шевченка у виконанні місцевих аматорів сцени, діточок ДНЗ, школи, професійного ліцею, чудово виконав супровід панахиди церковний хор місцевої греко-католицької церкви. На високому професійному рівні прозвучала пісня «Йду до тебе Тарасе» у виконанні дуету Миколи Сорочака та Петра Волошина. Під час святкового дійства ще виступили: Микола Титух – заступник голови районної ради, Любомир Гложик – методист професійного ліцею, Омелян Леськів – член національної спілки журналістів України.

         Святковий 1,5 годинний захід закінчився знаменитим Шевченковим «Заповітом», який виконали місцевий хоровий колектив, а підхопили його всі учасники дійства.

         Під час свята громада передала представникам районної влади на згадку про ювілей 200-ліття Кобзаря святковий рушник із орнаментом та гербом села Нижанковичі, а від імені влади громаді було передана Книга вшанування Кобзаря в честь його 200-ліття, яка як естафета пройде по всіх 7 населених пунктах району. Наступний захід відбудеться 12 грудня в селі Міженець. Фінал літературно-мистецького марафону відбудеться 9 березня 2014 року у місті Старий Самбір.

         Книга вшанування із фотографіями, короткими історичними довідками про пам'ятники Шевченку на Старосамбірщині та віршами місцевих поетів і 7 рушників будуть передані на зберігання у районний історико-краєзнавчий музей.

         Шевченко – пророк, тому його покликання будити приспаний неволею дух свого народу, пробуджувати його свідомість, вести народ за собою задля здобуття волі й національної гідності. Шевченко виступає сьогодні будівничим духовним нашої держави. Наш обов'язок самокритично осмислити його дорогоцінну спадщину, його пророцтво й перестороги, долати духовне невільництво, шляхом забезпечення нової свободи особи. І основне завдання – витворити українську націю здатну до самостійного, культурного і політичного життя.

Ми прийшли до тебе, Тарасе, на щиру розмову, на сповідь перед власною совістю, щоб Ти нас благословив на добрі справи!